subskrybuj: posty | Komentarze

Sezon rowerowy za pasem. Zobacz, jak przygotować swój jednoślad na…

Odpowiednio nasmarowany łańcuch, nowe manetki i prawidłowe ciśnienie w oponach to tylko 3 z przynajmniej 10 punktów, od których będzie zależało Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Jak przygotować swój rower do nowego sezonu?

1. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia roweru

Zapiaszczone amortyzatory, brudna rama i koła – tak wgląda 99% miejskich rowerów po zakończeniu sezonu letniego, więc jeśli nie wyczyściłeś swojego roweru tuż przed nadejściem pierwszych mrozów, czas na dokładne odświeżenie ramy, układu hamulcowego i napędowego.

Spytasz – po co mi czysty rower? Nie, to nie tylko rzecz komfortu, ale i bezpieczeństwa. W czystym rowerze łatwiej o zdiagnozowanie usterki. Sądzisz, że na zabłoconej obręczy koła znalazłbyś poważne uszkodzenie? Nie musisz mówić na głos, my już znamy odpowiedź.

stojak na rowery

Fot. Alper Çuğun flickr.com CC 2.0

2. Sprawdź stan układu hamulcowego

Teraz zacznij od przyjrzenia się bliżej układowi hamulcowemu. Byłoby dobrze, gdybyś wyregulował dźwignię hamulca, sprawdził napięcie linek i stan okładzin. Jeśli V-Brake kwalifikuje się do wymiany, spytaj sprzedawcę w sklepie rowerowym, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby dołożenie układu, bazującego na tarczy i układzie hydraulicznym. Co prawda będziesz musiał liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych, ale w zamian możesz liczyć na naprawdę dużą skuteczność w każdych warunkach drogowych.

3. Ciśnienie w oponach nie bez znaczenia

Sprawdź dokładnie stan ogumienia – po pierwsze stan bieżnika, po drugie ciśnienie, a po trzecie sam stan opon. Jeśli na ich barkach wyraźnie zauważalne są rozstępy lub inne odchylenia od normy, rozważ zakup nowego kompletu.

Dwie dobrej klasy opony to wydatek w zależności od rozmiaru koła i przeznaczenia (trekking, enduro, MTB etc.) od kilkudziesięciu do około 100 złotych.

Czy wiesz, że?

IMP Rowery

Ta publikacja powstała przy współpracy z zespołem specjalistów IMP Rowery

4. Łańcuch i cały układ napędowy roweru

Zanim ruszysz w trasę sprawdź zużycie ogniw w łańcuchu, poziom jego nasmarowania i upewnij się, że koła zębate nie wymagają wymiany.

5. Co z oświetleniem?

Nie zapomnij także o sprawdzeniu oświetlenia i to mimo że dzień jest teraz znacznie dłuższy niż jeszcze 2-3 tygodnie temu. Upewnij się, że masz światło przednie i tylne ciągłe lub migające oraz ewentualnie – kierunkowskazy. Jeśli chcesz zadbać o swój poziom bezpieczeństwa na drodze, zawsze możesz doposażyć swój rower w paski odblaskowe oraz odblaski na pedałach oraz na samych szprychach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)