subskrybuj: posty | Komentarze

Krew pępowinowa – bogactwo komórek macierzystych

komórki macierzyste

Pobranie krwi pępowinowej, która jest bogactwem komórek macierzystych, to możliwość, która otwiera się przed nowymi rodzicami, dzięki rozwojowi medycyny. Czy warto skorzystać z tej szansy? Jakie ma wady i zalety przechowywanie komórek macierzystych?

Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które mają właściwości krwiotwórcze. Podobnie jak szpik kostny, mogą być przeszczepiane dla odbudowania układu krwiotwórczego oraz odpornościowego. Warto podkreślić, że komórki macierzyste nowonarodzonego dziecka mają większą skuteczność od komórek pobranych od dorosłego dawcy.

Krew pępowinowa pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzeniu dziecka. Pępowina jest odcinana i zazwyczaj traktowana jako odpad – pępowina, łożysko i zawarta w nich cenna krew pępowinowa. Obecnie co raz częściej krew pępowinowa jest pobierana w celu wyizolowania z niej komórek macierzystych, które są przechowywane w celu późniejszego wykorzystania medycznego.

Krew pępowinowa, a właściwie zawarte w niej komórki macierzyste, mogą uratować w przyszłości życie dziecka lub jego rodzeństwa. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają dużą zdolność namnażania się po przeszczepieniu. Skuteczne są przeszczepy w obrębie jednej osoby, jak również gdy dawca i biorca są dwiema osobami np. w obrębie rodziny.

Komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej nie są jedynymi cennymi składnikami. Zawiera ona również tkankowe komórki macierzyste, które dają początek komórkom innych tkanek niż krew np.
komórkom tkanki nerwowej, komórkom tkanki kostnej, komórkom tkanki mięśniowej, czy nawet komórkom mięśnia sercowego!

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Pobranie krwi pępowinowej jest bardzo proste, ponieważ jest związane z po przecięciu pępowiny, co jest czynnością i tak konieczną. Pobranie krwi pępowinowej jest dla dziecka zabiegiem neutralnym. Rodzice podejmują decyzję o przechowywaniu komórek macierzystych dziecka przed narodzinami i dostarczają do szpitala zestaw pobraniowy. Krew odbierana jest ze szpitala przez osobę z Banku Komórek Macierzystych.

Jak przechowywana jest krew pępowinowa?

Z krwi pępowinowej tworzony jest preparat, który zawiera komórki macierzyste. W takiej formie trafia do specjalnej kasety, która umieszczana jest w zbiorniku. Komórki macierzyste mogą być przechowywane w zbiornikach do momentu, aż zajdzie potrzeba ich użycia. Cały proces przeprowadzany jest w trosce o odpowiednie standardy jakości, aby komórki macierzyste nie uległy zniszczeniu i były zdatne do użycia i namnażania się.
Zbiornik wypełniony jest ciekłym azotem, czyli panuje w nim temperatura około -196°C. W takich warunkach komórki macierzyste mogą być przechowywane przez ponad 50 lat.

Zobacz: http://krewpepowinowa.pl/

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)